بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور سیکلتبیمه موتور سیکلت

موتور سیکلت  وسیله نقلیه ای است که بیشتر از سایر وسایل نقلیه در معرض خطر قرار دارد. در این مقاله قصد داریم درباره بیمه آن بحث کنیم و ببینیم چه پوشش‌هایی را ارائه می‌دهند و در چه مواردی جبران خسارت می‌کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از بروز حادثه برای وسایل نقلیه و همچنین عابران پیاده این است که از بیمه کمک بگیریم و با بیمه کردن وسایل نقلیه خود سعی کنیم در صورت بروز حوادث از شرکت‌های بیمه برای جبران خسارات احتمالی استفاده کنیم. 

 

انواع بیمه موتور سیکلت

برای موتور نیز مانند بیمه خودرو می‌توان ۲ نوع بیمه در نظر گرفت:

  • بیمه شخص ثالث 
  • بیمه بدنه 

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خودرو شامل جبران خسارات مالی و جانی به اشخاص ثالث و خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر می‌شود. بیمه بدنه خودرو نیز خساراتی از جمله آتش‌سوزی خودرو، سرقت و مواردی دیگر را شامل می‌شود. اما باید ببینیم این موضوع در بیمه موتور به چه صورت است .

 

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث موتور دارای خصوصیتی مشابه بیمه شخص ثالث اتومبیل است. خساراتی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد و در صورت بروز توسط بیمه جبران خسارت می‌شود به صورت زیر است:

  • خسارات مالی به اشخاص ثالث: درصورتی‌ که طی بروز حادثه‌ ای خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود مطابق پوشش‌های بیمه‌ نامه می‌توان از بیمه شخص ثالث  استفاده کرد.
  • خسارات جانی به اشخاص ثالث: درصورتی‌ که در اثر بروز حادثه‌ ای خسارت جانی به فردی به‌ جز راننده مقصر وارد شود می‌توانید مطابق پوشش‌ های بیمه‌ نامه از بیمه خسارت دریافت کنید.
  • خسارت جانی به راننده مقصر: طبق این پوشش درصورتی‌ که راننده موتور طی حادثه‌ ای دچار خسارت جانی شود بیمه طبق بیمه‌ نامه خسارت وارد شده را پرداخت می کند.

بیمه بدنه موتور سیکلت

بیمه بدنه موتور با بیمه بدنه اتومبیل تفاوت دارد و پوشش‌ هایی که در بیمه بدنه خودرو ارائه می‌شود بطور کامل در بیمه بدنه موتورسیکلت ارائه نمی شود .

 بیمه بدنه موتور سیکلت در صورت بروز حوادث زیر جبران خسارت می‌کند:

  • تصادف و برخورد به هر جسم متحرک یا ثابتی که باعث ایجاد خسارت به موتور سیکلت شود.
  • آتش‌سوزی، صاعقه و یا انفجار موتور سیکلت

از بین بیمه شخص ثالث و بدنه موتور سیکلت، بیمه بدنه طرفدار زیادی ندارد و بیشتر بیمه شخص ثالث موتور مورد استقبال واقع می‌ شود.

عوامل مؤثر بر قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ بیمه ثالث موتور سیکلت به ۴ عامل زیر بطور مستقیم بستگی دارد:

۱. سال تولید موتور: سال تولید موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور نقش مهمی دارد. هر چه موتور سیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است در نتیجه نرخ بیمه موتور سیکلت کمتر می‌شود.

۲. نوع موتور : در یک دسته‌ بندی می‌ توان موتور ها را به ۳ دسته تقسیم کرد:

  • موتور سیکلت دوچرخ
  • موتور سیکلت سه‌ چرخ
  • موتور سیکلت برقی

اغلب موتور ها دوچرخ هستند اما نرخ بیمه برای موتور های سه‌ چرخ نسبت به موتور های ۲ چرخ بیشتر است.

۳. تعداد سیلندر: تعداد سیلندرها در تعیین نرخ بیمه موتور مؤثر است. موتور ها می‌توانند دارای ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر باشند. هر چه تعداد سیلندرهای موتور بیشتر باشند، موتور قوی‌ تر بوده در نتیجه نرخ بیمه آن نیز بیشتر است.

۴. نوع و ساختار موتور: نرخ بیمه  برای موتور های برقی و دنده‌ای متفاوت است. هر چه موتور قوی‌ تر باشد، قیمت بیمه آن بیشتر است.

در کل هر چه قدرت و ابعاد موتور بیشتر شود، ریسک موتور افزایش یافته و مقدار حق بیمه آن نیز بیشتر می‌شود.

این ۴ عاملی که مطرح شد در واقع عوامل مستقیمی هستند که بر نرخ بیمه  اثر می‌گذارند. این عوامل ناشی از ویژگی‌ها و ساختار موتور می باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *