بیمه بدنه

بیمه بدنه چیست؟

بیمه ی بدنه یکی از انواع بیمه است که داشتن آن بعد از بیمه ی شخص ثالث برای دارندگان خودرو ضرورت دارد.البته تهیه ی این بیمه اجباری نیست اما به دلیل اینکه دارای مزایا و پوشش های مختلف و بسیار کاربردی است، مورد استقبال مالکین وسایل نقلیه قرار گرفته است.

بیمه ی شخص ثالث عهده دار پرداخت خسارت های مالی وارد شده به زیان دیدگان،به جز راننده ، و خسارات جانی ناشی از سانحه رانندگی می باشد.و در صورتی که خودروی راننده ی مقصر دچار آسیب شود ، بیمه شخص ثالث مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت ندارد.در این مواقع ، بیمه ی بدنه بخش قابل توجهی از خسارت وارده را تقبل میکند.

 

موارد تحت پوشش بیمه بدنه به دو گروه پوشش های اصلی و پوشش های اضافی تقسیم میشوند:

منظور از پوشش های اصلی مواردی است که به طور معمول روی بیمه نامه وجود دارند و بابت آنها هزینه ی اضافی پرداخت نمیشود.

و پوشش های اضافی، به آن دسته از پوشش ها گفته میشود که بنا به درخواست بیمه گذار به بیمه نامه اضافه می گردد.

پوشش های اصلی:

 • هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک
 • سقوط، واژگونی، آتش سوزی، صاعقه و انفجار
 • سرقت کلی خودرو (مربوط به دزدیده شدن خودرو و آسیب‌های وارد شده به وسایل اصلی خودرو یا وسایل اضافی درج‌شده در بیمه‌نامه در حین سرقت)
 • در صورت بروز خطرات اصلی، خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو نیز تا ۵۰ درصد قیمت نو قابل پرداخت است.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه :

 • سرقت لوازم جانبی و قطعات خودرو: بیمه گزار میتواند علاوه بر سرقت کلّی که از پوشش های اصلی بیمه بدنه است،لوازم جانبی خودروی خود مانند سیستم صوتی،رینگ و لاستیک و … را نیز بیمه کند تا در صورت سرقت ، بتواند بخشی از هزینه ی آنها را از بیمه دریافت کند.بیمه بدنه
 • شکسته شدن شیشه: در صورتی که شیشه های خودرو بدون دخالت عاملی خارجی شکسته شوند (مثلا در اثر سرد و گرم شدن) تحت پوشش اضافی بیمه بدنه قرار میگیرند.
 • حوادثی همچون؛ سیل، زلزله، آتش‌فشان، طوفان… : صاعقه جزو پوشش های اصلی بیمه بدنه است و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت حق بیمه ی اضافی نیست.اما برای دریافت خسارت ناشی از سیل،زلزله و سایر بلایای طبیعی لازم است هنگام خرید بیمه نامه این پوشش اضافی را انتخاب کنید.
 • هزینه ایاب و ذهاب: چنانچه در صورت بروز یکی از خطرات اصلی (به جز دزدیده شدن خودرو) مالک وسیله نقلیه نتواند از آن استفاده کند، میتواند مبلغی را برای جبران هزینه رفت و آمد روزانه ی خود تا مدتی معین از بیمه دریافت کند.
 • پاشیده شدن مواد شیمیایی و اسیدی به روی خودرو: یکی از پوشش های اضافی بسیار رایج در بیمه بدنه است.برای مثال در صورتی که رنگ خودرو در اثر ریختن روغن ترمز روی آن، از بین برود ، بیمه هزینه ی آن را پرداخت خواهد کرد.
 • نوسانات قیمت خودرو در بازار: به دلیل نوسانات شدید قیمت خودرو در سال های اخیر این پوشش به عنوان پوشش اضافی به بیمه نامه های بدنه اضافه شده تا در صورت وجود نوسان در بازار ، سرمایه ی بیمه شده تا حداکثر ۲۰% افزایش یابد.

البته پوشش های دیگری نیز تحت عنوان پوشش های اضافی (فرعی) وجود دارند که توسط همه ی شرکت های بیمه ارائه نمیشوند و امکان خرید آنها فقط ازبرخی شرکت ها وجود دارد.

مثل پوشش ترانزیت ،آزمایش سرعت و …

خسارت هایی که بیمه بدنه پوشش نمی دهد!

بیمه ی مرکزی به عنوان نهاد قانون گزار در عرصه ی بیمه ، اجازه ارائه ی برخی از پوشش ها را به شرکت بیمه نمی دهد. ریسک هایی که تحت پوشش بیمه ی بدنه قرار نمیگیرند به شرح زیر است:

 • جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب
 • خسارت‌های مستقیم یا غیر مستقیم به دلیل انفجارهای هسته‌ای
 • خسارت‌های عمدی توسط بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده خودرو
 • تعقیب و گریز از پلیس (مگر آنکه گریز از پلیس توسط فرد دیگری به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو انجام شود)
 • رانندگی‌ بدون گواهینامه / گواهینامه باطل شده / گواهینامه غیر مرتبط با وسیله نقلیه (مثلا راندن اتومبیل با گواهینامه موتور)
 • نکته: تمام شدن اعتبار گواهی‌نامه به معنای باطل شدن آن نیست.
 • مستی و استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مخدرها
 • بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر (به جز خودروهایی که مجاز به بکسل کردن باشند)
 • حمل بار بیشتر از حد مجاز

محاسبه ی قیمت بیمه بدنه :

برخلاف سایر انواع  بیمه ، حق بیمه ی پایه ی بیمه بدنه توسط بیمه ی مرکزی اعلام نمی شود و بستگی به ارزش خودرو دارد.ضمن اینکه در شرکت های مختلف بیمه شاهد تفاوت نرخ های بسیار زیادی هستیم و هزینه ی پوشش های اضافی در هرکدام ازین شرکت ها متفاوت است.بنابراین برای مقایسه ی قیمت ها باید قیمت بیمه نامه ی مورد نظر خود را از شرکت های مختلف استعلام بگیریم.از آنجایی که انجام این کار به صورت حضوری بسیار وقت گیر می باشد و با سختی های زیادی همراه است، شما میتوانید از طریق سایت “تیم بیمه” و با چند کلیک ، قیمت بیمه بدنه ی متناسب با نیازها و بودجه ی خود را شناسایی کرده و آن را خریداری نمایید.

 

عواملی که  بر محاسبه ی نرخ حق بیمه تاثیر گذارند:

نوع خودرو: خودرو های وارداتی که گران قیمت تر هستند قطعا حق بیمه ی بیشتری می پردازند.به دلیل اینکه حتی آسیب های کوچک ، خسارت های سنگینی را در پی دارند.

مدل خودرو: بدیهی است که چون مدل های مختلف از یک برند خودرو قیمت یکسانی ندارند،حق بیمه ی آنها نیز یکسان محاسبه نمی شود.

سال ساخت خودرو: هرچه خودرو قدیمی تر باشد ، نرخ حق بیمه بدنه آن نیز بالاتر است.

ارزش روز خودرو: باید بطور دقیق توسط بیمه گزار اعلام شود.در غیر اینصورت اگر ارزش خودرو در زمان خسارت بالاتر از ارزش اعلام شده باشد ، بیمه بر اساس همان ارزش اعلام شده خسارت را پرداخت خواهد کرد.

 

نحوه ی دریافت خسارت بیمه بدنه در حالت های مختلف حوادث رانندگی:

 

۱– بیمه گزار(راننده) مقصّر باشد

در این حالت خسارت اشخاص ثالث زیان دیده توسط بیمه ی شخص ثالث پرداخت می شود و اگر خودروی راننده ی مقصر نیز دچار آسیب شده باشد ، بیمه ی بدنه عهده دار پرداخت خسارت خواهد بود.

 

۲- بیمه گزار(راننده ی) زیان دیده باشد

اگر میزان خسارت وارد شده به راننده زیان دیده بیشتر از سقف پوشش بیمه ی شخص ثالث راننده ی مقصّر باشد، زیان دیده می تواند ما به التفاوت خسارت پیش آمده و مبلغ پرداختی توسط بیمه شخص ثالث مقصر را از بیمه بدنه دریافت کند.

 

۳- راننده ی مقصر از محل حادثه فرار کرده باشد

ممکن است بعد از وقوع حادثه ، راننده ی مقصر تصادف از محل فرار کند یا حتی هنگامی که خودرو متوقف بوده تصادف رخ داده باشد و امکان شناسایی مقصر وجود نداشته باشد.در این حالت زیان دیده می تواند خسارت وارد شده بر خودرو را از بیمه بدنه دریافت کند.

نکته ی قابل ملاحظه در این شرایط این است که با دریافت خسارت،تخفیف عدم خسارت شما از بین رفته و سرمایه بیمه نامه نیز کاهش می یابد. در صورت پیش آمدن چنین موقعیتی ،باید بررسی کنید که دریافت خسارت برای شما به صرفه تر است یا حفظ تخفیف عدم خسارت و سرمایه ی بیمه نامه؟!

 

۴- خودروی زیان دیده در دسته خودرو های لوکس (گران قیمت) باشد

مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث بیمه مرکزی، خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی فقط تا میزانی که معادل خسارت  وارده به گرانترین خودروی متعارف باشد ، از طریق بیمه نامه شخص ثالث قابل جبران است. در چنین شرایطی پرداخت مازاد خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده از طریق بیمه بدنه قابل دریافت می باشد.

 

تخفیف های بیمه بدنه :

تخفیف پرداخت نقدی: میزان آن در همه ی شرکت های بیمه ۱۰% است.

تخفیف خودرو صفر کیلومتر: معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد لحاظ می شود.

تخفیف عدم خسارت:

به ازای سالهایی که از بیمه بدنه خود خسارت نگرفته باشید، به شما تعلق‌ می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت در اکثر شرکت‌ها ۴ ساله و در برخی شرکت‌های بیمه ۵ ساله اعمال می‌شود.

 

 

تخفیف بیمه بدنهسال اولسال دومسال سومسال چهارمسال پنجم
اغلب شرکت‌‌های بیمه۲۵%۳۵%۴۵%۶۰%بیشتر شرکت‌‌های بیمه تخفیف را ۴ ساله اعمال‌ می‌کنند.
برخی شرکت‌‌های بیمه۳۰%۴۰%۵۰%۶۰%۷۰%

 

 

تخفیف های دیگری نیز تحت عنوان “تخفیف های فرعی ” توسط شرکت های بیمه ارائه میشود:

 

 • تخفیف ارزش خودرو
 • تخفیفات گروهی
 • تخفیف خودروهای وارداتی
 • تخفیف برخی از مشاغل
 • طرح‌های تشویقی به مناسبت اعیاد و زمان‌های خاص و …

 

مراحل خرید بیمه بدنه خودرو به صورت آنلاین:

۱/ پس از وارد کردن اطلاعات خودروی خود ، میتوانید از شرکت های ارائه دهنده بیمه بدنه استعلام قیمت گرفته و بهترین مورد را متناسب با نیاز و بودجه ی خود انتخاب کنید.

۲/ پس از تصمیم گیری، فرم پیشنهادی را که از طریق سایت به شما داده میشود پر کرده به همراه تصویر مدارک خودرو در سایت بارگزاری و پس از پرداخت آنلاین حق بیمه در صف انتظار بررسی قرار می گیرید.

۳/ در مواردی که نیاز به بازدید و کارشناسی خودرو باشد، کارشناسان ما جهت بازدید خودرو، هماهنگی های لازم را در اسرع وقت با شما انجام می دهند.

در مرحله آخر بیمه نامه در کمترین زمان صادر و برای شما ارسال می گردد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *