بیمه حمل و نقل کالا

 بیمه حمل و نقل کالا

 

بیمه باربری یا بیمه حمل و نقل کالا  از قدیمی ترین نوع بیمه بازرگانی می باشد. در این نوع بیمه بیمه گر متعهد می شود که اگر در زمان حمل بار از یک نقطه به نقطه دیگر در اثر خطرهای بیمه شده در مسیر حمل جبران می شود.بیمه حمل و نقل کالا

بیمه حمل و نقل کالا به دو صورت، ساده و قرارداد صادر می شود:

بیمه حمل و نقل کالا بیمه است که برای کالای معینی صادر میگردد. و در آن مشخصات مورد بیمه مانند نوع کالا، مقدار و ارزش کالا، نحوه حمل و نقل کالا قید می شود. 

مثلا شخصی مقدار معینی قطعات ماشین که مقدار و مشخصات آن معلوم است را می خواهد از کشوری به کشور دیگر حمل کند و برای بار خود درخواست بیمه میکند. در این صورت برای بیمه گذار بیمه نامه ای صادر می شود که در آن تمام مشخصات مربوط به مورد بیمه و وضعیت حمل مشخص می گردد. 

با صدور این بیمه نامه ،بیمه گذار موظف است حق بیمه تعیین شده را بپردازد و بیمه گر نیز متقابلا خسارت های احتمالی در جریان حمل از مبدا به مقصد  را بپردازد . 

با صدور یک بیمه نامه ساده  اجباری نیست که  بیمه‌ گذار کالای مورد بیمه را یکجا حمل کند. حمل به دفعات نیز مجاز است زیرا آنچه اهمیت دارد این است که ارزش کل مورد بیمه و موضوعات دیگری که مطرح شد باید معلوم  باشد و در بیمه نامه قید شود.

 

 

  • قرارداد

 

با صدور چنین قراردادهایی کلیه حمل و نقل‌هایی که بیمه‌گزار در آینده انجام می‌دهد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد مشروط به اینکه بیمه‌گزار مشخصات و نحوه حمل کالا و وسیله حمل، مبدا و مقصد و بطور کلی کلیه اطلاعاتی که در قرارداد پیش‌بینی نشده قبل از حمل به اطلاع بیمه‌گر برساند تا بیمه‌گر نسبت به صدور گواهی بیمه اقدام نماید.

 اطلاعات می‌بایست قبل از شروع حمل به اطلاع بیمه‌گر برسد مگر اینکه ترتیب دیگری در قرارداد مورد توافق قرار گرفته باشد.

 

قرارداد بیمه حمل و نقل کالا به ۲ دسته تقسیم می شود:
  • عمومی: یک قرار کلی است که بین بیمه گر و بیمه گذار انجام می شود. در این شرایط اصلی بیمه و رئوس کلی حقوقی و تعهدات طرفین مانند خطرات تحت پوشش ، شیوه حمل معین می گردد و در آن با یک سرمایه بیمه ای معین و مشخص موافقت می شود. 

 

 

  •  پوشش باز: در این نوع قراردادها، بیمه گر و بیمه گزار درباره بعضی از موارد کلی مانند نرخ و شرایط قرارداد، خطرهای تحت پوشش توافق می کنند. در این حالت دیگر نیاز نیست که بیمه گذار قبل از حرکت ،مشخصات وسیله نقلیه و سرمایه تحت پوشش را اعلام کند.

 

 

بیمه حمل و نقل کالا بر اساس  حمل، محدوده جغرافیایی و پوشش های بیمه ای تقسیم بندی می شوند: 
  • بر اساس طریقه حمل: طبق این روش بیمه حمل و نقل کالا به طرق زمینی، هوایی، دریایی و ترکیبی تقسیم می شود که در بیمه حمل و نقل به روش های دریایی حمل بر شناورهای کوچک و حمل بر کشتی های طبقه بندی شده از دیگر تقسیمات این نوع بیمه است که هر کدام نرخ و شرایط خود را دارا می باشند.
  • بر اساس محدوده جغرافیایی: در این روش بیمه باربری به داخلی، وارداتی، صادراتی و ترانزیت تقسیم می شود.
  • بیمه حمل و نقل داخلی با خطرات محدود (آتش سوزی – حادثه ) و با خطرات اضافی (خطرات تکمیلی )
  • بر اساس پوشش های بیمه ای:  بیمه حمل و نقل کالا بر اساس پوشش های A, B,C و Total Loss  تقسیم بندی می شود.

 

بیمه حمل و نقل کالا داخلی (عمومی)

کالایی که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل کشور از شهری به شهر دیگر جابجا می‌شوند، تحت عنوان بیمه‌های داخلی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

بیمه حمل و نقل کالا وارداتی (عمومی)

کالاهایی که بنا به مصالح مملکتی و نیازهای اقتصادی کشور از خارج وارد کشور می‌ شوند، تحت عنوان بیمه‌های وارداتی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند و مبدأ آن کشور خارجی و مقصد آن ایران است.

قرارداد بیمه حمل و نقل کالا صادراتی(عمومی)

کالاهایی که توسط صادرکنندگان جهت عرضه در بازار جهانی به خارج از کشور ارسال می شود، تحت عنوان بیمه‌‌های صادراتی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند و مبدأ آن ایران و مقصد کشور خارجی است.

 بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت(عمومی)

قراردادهای بیمه باربری ترانزیت (عمومی) قرارداد بیمه‌ای است که برای بیمه نمودن کالایی که از کشوری خارجی حرکت کرده و به کشور خارجی دیگری می‌روند استفاده می‌شود. قراردادهای بیمه باربری  ترانزیت را می‌توان به ۲ دسته تقسیم کرد:

عبوری: کالا لزوماً‌ از مرز ایران گذر کند.

غیر عبوری: کالا از مرز ایران گذر نکند.

بیمه حمل و نقل کالا داخلی (ساده)

کالایی که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل کشور از شهری به شهر دیگر جابجا می‌شوند، تحت عنوان بیمه‌‌های داخلی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

بیمه حمل و نقل کالا وارداتی(ساده)

کالاهایی که بنا به مصالح مملکتی و نیازهای اقتصادی کشور از خارج وارد کشور می‌ شوند، تحت عنوان بیمه‌های وارداتی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند و مبدأ آن کشور خارجی و مقصد آن ایران است.

بیمه حمل و نقل کالا صادراتی(ساده)

کالاهایی که توسط صادرکنندگان جهت عرضه در بازار جهانی به خارج از کشور ارسال می‌ شود، تحت عنوان بیمه های صادراتی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند و مبدا آن ایران و مقصد کشور خارجی است. 

بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت(ساده)

بیمه های حمل و نقل ساده ترانزیت بیمه‌ نامه‌ای است که برای بیمه کردن کالایی که از کشوری خارجی حرکت کرده و به کشور خارجی دیگری می‌روند استفاده می‌شود.

قراردادهای بیمه حمل و نقل کالا ترانزیت را می‌توان به ۲ دسته تقسیم کرد:

عبوری: کالا لزوماً‌ از مرز ایران گذر کند.

غیر عبوری: کالا از مرز ایران گذر نکند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *