بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی

بر اساس اطلاعات آماری، سالانه حدود ۵۰ هزار مورد آتش سوزی ساختمان های مسکونی،اداری و تجاری در کشور گزارش میشود.

شاید شما هم به احتمال وقوع آن در محل کار یا زندگی خود فکر کرده و بابت پیامدها و خسارات مالی و جانی ناشی از آن احساس ترس و نگرانی کرده باشید.بیمه آتش سوزی

آتش سوزی نیز،مانند همه ی حوادثی که غیرمنتظره اتفاق می افتند و  صدمات و خسارات جبران ناپذیری  را به بار می آورند، قابل پیشبینی نیست.اگرچه با رعایت برخی نکات ایمنی میتوان احتمال وقوع آن را کم کرد اما این هرگز به این معنی نیست که میتوانیم بابت عدم رخداد آن اطمینان کامل داشته باشیم!

اگر شما جزو کسانی نباشید که این حادثه را تجربه کرده اند، بطور حتم اخبار ناگوار مربوط به حوادث آتش سوزی را شنیده یا خوانده اید.اتفاقاتی مثل حادثه ی تلخ ساختمان پلاسکو که تبعات آن همچنان برای مغازه داران و خانواده هایشان برقرار است!

 

 چگونه میتوانیم امنیت خود را در برابر اتفاقی که هرلحظه ما را تهدید میکند بالاتر ببریم ؟

با توجه به ضرر ها و عواقبی که از آتش سوزی دیده و یا اخبار آن را شنیده ایم،میتوانیم “بیمه ی آتش سوزی” را بعنوان پشتوانه ای مورد اطمینان در نظر بگیریم.پشتوانه ای که با تقبل پرداخت خسارت های مالی وارد شده به ساختمان، تاسیسات و وسایل آن، بخش قابل توجهی از هزینه های سنگین پیش آمده را جبران میکند.

 

بیمه ی آتش سوزی چه خطراتی را تحت پوشش قرار میدهد؟

این نوع بیمه علاوه بر خطرات اصلی که شامل آتش سوزی،صاعقه و انفجار است، پوشش دهنده ی خطرات اضافی نیز می باشد که عبارت اند از :

 • زلزله‌ و آتشفشان
 • شکسته شدن شیشه‌های ساختمان در اثر حادثه یا برخورد جسم خارجی
 • سرقت با شکست حرز )سرقت با شکست حرز به معنی این است که دزدی با از بین بردن یک مانع مثل شکستن یک قفل انجام شده باشد.(
 • ترکیدن لوله آب: جبران خسارات ناشی از ترکیدگی تانکرها و لوله کشی و فاضلاب دستگاه‌های آبرسانی که در محل مورد بیمه نصب شده است.
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • مسئولیت خسارت ناشی از آتش‌سوزی و انفجار در قبال همسایگان: در این پوشش مسئولیت مالی بیمه‌گذار در مقابل همسایگان (اشخاص ثالث) برای جبران خسارات ناشی از آتش سوزی و انفجار پوشش داده می‌شود.
 • سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها: خسارت‌های ناشی از سیل، طغیان رودخانه، شکستن سدها و خروج ناگهانی آب‌های سطحی از مسیر طبیعی را پوشش می‌دهد.
 • طوفان و گردباد و تندباد: خسارات مستقیم ناشی از طوفان، گردباد و تندباد با خریداری این پوشش جبران خواهند شد.
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر یا قطعات آنها: کلیه خسارت‌های مستقیم ناشی از سقوط هواپیما و قطعات آن و همچنین چرخ بال (هلیکوپتر) و قطعات آن بر روی مورد بیمه که موجب بروز خسارت گردیده باشد. در این حالت فاصله ساختمان ‌بیمه‌شده از فرودگاه در نظر گرفته می‌شود.
 • ریزش سقف ناشی از سنگینی برف: در این پوشش خساراتی که در اثر سنگینی برف به ساختمان ‌بیمه‌شده وارد شده است تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • ریزش و رانش و فروکش زمین: خسارت‌های ناشی از نشست زمین به علل مختلف از جمله تأثیرات خاک، ریزش متوالی باران، تغییر سطح آب‌های زیرزمینی، امواج جزر و مدی و… را تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات: با اضافه کردن این پوشش هزینه پاکسازی وجمع آوری ضایعات ناشی از حوادث قید شده در بیمه‌نامه به میزان مورد درخواست بیمه‌گذار و حداکثر تا ۲۰ درصد مجموع سرمایه میسر خواهد شد.
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی: در این پوشش خسارت وارد شده به ظروف تحت‌فشار صنعتی که به علت حادثه دچار تغییر فرم، تخریب یا ترکیدگی شده باشند، جبران می‌شود.
 • اسکان موقت: در این پوشش هزینه اجاره اسکان موقت بیمه‌گذار در اثر وقوع خطرات اصلی پرداخت می‌شود.
 • نشت دستگاه آب ‌افشان
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان

 

در بیمه نامه ی آتش سوزی معمولی منازل مسکونی،بنا به درخواست بیمه گزار ،واحد مسکونی علاوه بر خطرهای اصلی ، در برابر کلیه ی خطرهای اضافی که به آنها اشاره شد با سرمایه ی دلخواه و به قیمت روز تحت پوشش قرار میگیرند و حق سالانه ی آنها با توجه به ارزش ساختمان و اثاثیه منزل و خطرهای بیمه شده محاسبه خواهند شد.

 

 • آیا خسارات جانی وارد شده به افراد در اثر آتش سوزی تحت پوشش این بیمه قرار میگیرند؟

بیمه ی آتش سوزی (مسکونی،صنعتی و غیر صنعتی) در گروه بیمه های اموال قرار دارد و فلسفه ی شکل گیری آن پرداخت خسارات و زیان های مالی وارد شده بر اثر آتش سوزی،زلزله و سایر خطرات تحت پوشش است.بنابراین اگر در جریان حادثه ی آتش سوزی آسیب جانی و جسمانی به افراد وارد شود،بیمه تعهدی در قبال پرداخت غرامت ندارد.

انواع بیمه ی آتش سوزی:

بیمه ی آتش سوزی بطور کلی برای برای سه نوع کاربری املاک انجام میشود.

۱٫منازل مسکونی

۲٫مراکز صنعتی

ساختمان،تاسیسات،ماشین آلات و مواد اولیه ی کلیه ی کارخانجات مورد بیمه هستند.

۳٫مراکز غیرصنعتی

ساختمان‌های تجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها و تمام مراکزی که در آن فعالیت صنعتی صورت نمی‌گیرد.این پوشش شامل ساختمان، تاسیسات، ارزش دکوراسیون، اثاثیه اداری، موجودی کالاها و… می‌باشد.

برای محاسبه ی حق بیمه ، چه مواردی در نظر گرفته میشوند ؟
 • ارزش سازه و اموال آن: منظور از ارزش سازه ، ارزش مصالح بکار رفته در ساخت بنا می باشد و ارزش زمین هیچ تاثیری ندارد.برای محاسبه ی آن ، ارزش ساخت هر متر مربع در کل متراژ ضرب میشود.

علاوه بر آن، ارزش اموال موجود و تجهیزات بکار رفته در ساختمان،نقش تعیین کننده دارند.

 • خطرات اضافی: در صورتی که بیمه گزار خواستار پوشش خطرات اضافی در بیمه نامه ی خود باشد ،براساس میزان ریسک هرکدام ،به مبلغ حق بیمه اضافه خواهد شد.
 • تخفیف ها : مثل تخفیف های مناسبتی که از سمت شرکت صادرکننده بیمه اعلام میشوند،

تخفیف حساب های بلندمدت، تخفیف بیمه ی عمر،تخفیف انجام بیمه آتش سوزی به صورت گروهی و …

 • میزان ریسک : که بستگی به دو عامل مهم دارد ؛ ۱٫ویژگی و کاربری محل بیمه شده.برای مثال کارگاه چوب بری و نجاری بیشتر از کارگاه تولیدی پوشاک در معرض اتش سوزی است و حق بیمه ی آن نیز بیشتر است. محل قرارگیری مورد بیمه شده.دراین بخش میزان ریسک شرایط محیطی که مورد بیمه در آن قرار دارد در نظر گرفته میشود.مثلا مناطقی با تراکم جمعیت بالاتر بیشتر در معرض خطر و خسارت هستند و لازم است حق بیمه ی بیشتری پرداخت کنند.

 

 • شرایط بیمه نامه : بیمه نامه ی آتش سوزی براساس شرایطی که برای آن تعریف میشود ۵ نوع اصلی دارد که در تعیین حق بیمه ی نهایی تاثیر گذارند.و عبارت اند از :

 

 • بیمه نامه با سرمایه ثابت:کلیه ی خسارت ها بر اساس رقمی که در بیمه نامه ثبت شده،پرداخت میگردند.
 • بیمه نامه با شرایط توافقی: خسارت ها بر اساس رقم توافق شده بین بیمه گر و بیمه گزار در مورد شرایط و میزان سرمایه ،پرداخت خواهد شد.
 • بیمه با شرایط اظهارنامه ای(شناور): این نوع از بیمه غالبا برای انبارها مورد استفاده قرار میگیرد.به دلیل اینکه مقدار سرمایه ی موجود در آنها متغیر است.در این حالت،در پایان هر ماه بیمه گزار باید گزارشی دقیق از موجودی انبار به بیمه گر خود بدهد.
 • بیمه با شرایط جایگزینی و بازسازی: این شرایط بیمه برای مقابله با افزایش قیمت ناشی از تورم و نوسانات بازار طراحی شده است.ممکن است تحت تاثیر تورم یا نوسان بازار، قیمت ساختمان یا ابزار و ماشین آلات مورد بیمه به شکلی افزایش یابد که دریافت خسارت برمبنای ارزشی که بیمه گزار درهنگام خرید بیمه نامه اعلام کرده،برای جبران هزینه ی وارد شده کافی نباشد.در این صورت بیمه گر متعهد میشود که مبلغ خسارت را به نرخ روز محاسبه و پرداخت کند.

این بیمه نامه صرفا به کارخانه ها و انبارها اختصاص ندارد!

 • بیمه ی نامه فرست لاس (First Loss) یا اولین خسارت: در صورتیکه بیمه گزار مطمئن باشد حتی با بروز حادثه ای بزرگ و خسارتی سنگین، همه ی اموال او دچار خسارت نمیشوند ، یا مورد بیمه شده در سطح جغرافیایی وسیعی پراکنده باشد و یا امکان برآورد دقیق کل ارزش آن امکان پذیر نباشد، بیمه گزار میتواند ازین نوع بیمه استفاده کند.و تنها بابت آن بخش از اموال خود که مورد تهدید حادثه قرار دارد پوشش بیمه ای خریداری کند.

 

نحوه ی استعلام قیمت و سفارش بیمه نامه از سایت تیم بیمه:

شما میتوانید جهت گرفتن استعلام قیمت از شرکت های مختلف بیمه و انتخاب بیمه ی مناسب ، طبق مراحل زیر عمل کنید

۱٫وارد قسمت مربوط به بیمه ی آتش سوزی در سایت شوید.

۲٫کاربری ملک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۳٫اطلاعات خواسته شده مانند متراژ ساختمان و ارزش وسایل و پوشش های اضافی مد نظر خود  را در قسمت های مشخص شده وارد نمایید.

۴٫پس از تایید اطلاعات لازم است مشخصات خود را وارد کنید.

۵٫لیستی از بیمه های آتش سوزی مناسب برای شما که توسط شرکت های مختلف ارائه میشوند ،  به شما نشان داده خواهد شد.

۶٫پس از انتخاب مناسب ترین مورد، حق بیمه ی قابل پرداخت را به صورت آنلاین پرداخت کرده و بیمه نامه ی شما پس از بررسی و تایید تیم پشتیبانی در اسرع وقت صادر شده و برایتان ارسال میگردد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *